חינוך יהודי

ראש/ת החוג: ד"ר איתמר ברנר itamarb@herzog.ac.il

תוכנית התואר השני בחינוך יהודי פונה לאנשי חינוך ונשות חינוך, אשר מעוניינים להעמיק בהבנת אתגרי החינוך וההוראה בעם היהודי בעידן הנוכחי, מתוך נקודת מבט עכשווית היונקת ממקורות המסורת היהודית. ליבת התואר משלבת בין מבט פילוסופי המבקש להבין את שורשי התופעות המאתגרות את עולם החינוך כיום; לבין מבט מדעי העושה שימוש בכלים מתחום מדעי החברה לשם ניתוח התופעות המדוברות, הצגתן ודיון בהן.

הסטודנטים הלומדים לתואר יעסקו בנושאים הטורדים את מערכת החינוך כיום, כגון חינוך בעולם רב תרבותי, חינוך בעידן הפוסטמודרני, אתגרי המפגש בין המסורת היהודית וסוגיות מגדר עכשוויות, התמודדות עם נוער במצבי סיכון ונשירה, ועוד. במסגרת התואר יפגשו הסטודנטים עם ידע עדכני על אודות סוגיות ליבה אלה, ויתקיים שיח ודיון חינוכי מעמיקים על בסיס הידע. כרקע לנושאים אלה יכירו הסטודנטים את האתגרים המרכזיים בתחום החינוך עמם התמודד העם היהודי לאורך הדורות, ויעסקו בשאלה מה ניתן ללמוד מהתמודדות הדורות הקודמים עם סוגיות חינוכיות, להתמודדות עם האתגרים העכשוויים.

לצד זה, אנו  מניחים כי חינוך יהודי חייב להישען על אדני ידע מקיף ומעמיק במקורות היהדות, ולפיכך במסגרת הלימודים ירחיבו הסטודנטים את ידיעותיהם מתוך מגוון קורסי בחירה במקצועות היסוד של המסורת היהודית – תנ"ך, תורה שבעל פה ומחשבת ישראל.

מטרות התכנית

לתת מענה לשאלות ולתהיות חינוכיות וערכיות בקרב ציבור אנשי חינוך, וליצור מנוף להתמודדויות ולאתגרים אידיאולוגיים המתעוררים בחינוך הדתי בעידן הנוכחי.

מבנה הלימודים

  •   מספר ש"ש : 18
  •   ימי לימוד : ג'

פרטים נוספים

היקף החוג: 18 שעות שנתיות למשך שנתיים לימודים.

שנות לימוד לתואר שני: 2

 

התוכנית לחינוך יהודי רואה עצמה בית למורים אשר רואים את עיקר עולמם המקצועי בתור אנשי חינוך (על אף שהם מורים לתחומים שונים), ומבקשים להעמיק את הבנתם באתגרי החינוך היהודי במאה ה-21, ובדרכי ההתמודדות עמם.

לפיכך, עוסקים קורסי הליבה של התכנית בנושאים כגון: מקורות החינוך היהודי לדורותיו, חינוך בעולם פוסט-מודרני, חינוך ורב-תרבותיות, חינוך מוסרי במאה ה-21, התמודדות חינוכית עם נוער במצבי סיכון ונשירה, חינוך יהודי ופמיניזם ועוד.

בנוסף, מחויבים תלמידי התכנית בקורסי בחירה ממקצועות היסוד של מדעי היהדות – תנ"ך, תושב"ע, מחשבת ישראל – מתוך הבנה כי איש חינוך המעוניין להתמקצע בתחום החינוך היהודי חייב היכרות מעמיקה יותר עם עולמות תוכן אלה.

הלמידה בתוכנית הינה מגוונת מבחינת התכנים ומבחינת ההרכב האנושי, וכוללת דיונים קבוצתיים בסוגיות חינוכיות לצד למידה והמשגה אקדמיות מעמיקות.

תוכנית הלימודים מתקיימת על פני שנתיים, כאשר ניתן ללמוד שנה אחת מלאה בקמפוס ושנה אחת בלימודים מרחוק וקורסי קיץ.

במסגרת התוכנית יידרש הסטודנט לכתוב עבודה סמינריונית ועבודת גמר.

שמעו על התוכניות הייחודיות המשולבת בחוג 

ומה יש לבוגרים שלנו לספר לכם

צרו קשר

מרכז ייעוץ ורישום: 02-9937337
מרכזייה: 02-5320900

 

ראש התוכנית:  ד"ר איתמר ברנר
דוא"ל: itamarb@herzog.ac.il
שעות קבלה: בתיאום מראש עם מזכירות החוג


מזכירת החוג: חני כהן
דוא"ל:  Chanico@herzog.ac.il
טלפון:  02-5320907 (פנימי 807)

קורסים ולמידה מקוונת

כחלק ממערך הקורסים במכללה אנו מעמידים לרשות הסטודנטים מגוון רחב של קורסים פרונטליים ומקוונים.
מספר הקורסים המקוונים שניתן לשלב במסגרת התואר משתנים בהתאם לחוגים בהם תבחרו ללמוד.

לוח השיעורים בחוג חינוך יהודי תשפ"ד

  • יום שלישי -שנה א' וב'  משותף
  • יום ראשון – "אחכימה" תוכנית הלימודים בהתאמה למגזר החרדי  שנה א' | שנה ב'

 

לצפייה בתיאורי הקורסים בחוג חינוך יהודי תשפ"ג  לחצו כאן

לוח שיעורים:

 

תנאי קבלה

בעלי תואר ראשון .B.Ed/.B.A + תעודת הוראה*

ציון ממוצע של לפחות 80 בלימודי התואר הראשון

ראיון קבלה**

 

* תיתכן חובת קורסי השלמה, בהתאם לתחום אותו למד הסטודנט בתואר ראשון.

**הזימון לריאיון יישלח לאחר קבלת טופס ההרשמה.

לוח זמנים אקדמי

פתיחת שנת הלימודים תשפ"ג בחוג חינוך יהודי
יום שלישי  ז' בחשון תשפ"ג  1.11.22
לפירוט לחצו כאן

שכר לימוד ומלגות

שכר הלימוד ללימודי תואר M.Ed. נקבע לפי ערך שנת לימודים אוניברסיטאית. משך תוכנית הלימודים הוא שנתיים לפיכך גובה שכר הלימוד בתוכנית מלאה הוא 200%. גובה שכר הלימוד לפרטיו יחושב על ידי יחידת שכר לימוד בהתאם לתוכנית הלימודים של הסטודנט שנקבעה לו על יד ראש התוכנית.

להכרה בלימודים קודמים, ללימודים להשלמת תואר, לפיצול לימודים ולאגרות לימוד לחצו כאן

 

סיוע בשכר לימוד – מלגות

משרד החינוך

משרד החינוך מעניק סיוע בשכר לימוד למורים בשתי דרכים: החזר שכר לימוד או מענק שעות. (מענק שעות אינו מתאים למורים ב"אופק חדש"). פירוט הזכאים לסיוע זה ורשימת סדרי העדיפויות מופיעים בחוזרי מנכ"ל משרד החינוך ובתקציר על גבי טופס הבקשה שיש להגיש למשרד החינוך. ניתן לקבל טפסים אצל הגב' תמר כהן ביחידת שכר לימוד.

אנו ממליצים לבדוק היטב את הערך הכספי של כל אחת מהחלופות לפני הגשת הבקשות. מי שנמצא בחצי שבתון, זכאי להחזר שכר לימוד או מענק שעות עבור המחצית השנייה של שכר הלימוד.

ארגוני מורים

הסתדרות המורים וארגון המורים מעניקים מלגות לחבריהם הלומדים לקראת תואר שני. יש לעקוב אחר הפרסומים שלהם במהלך השנה.

ועדת המלגות של המכללה

ועדת המלגות של המכללה דנה פעמיים בשנה בבקשות לסיוע בשכר לימוד על רקע כלכלי (לאחר חופשת חנוכה ולאחר חופשת פסח). הועדה מטפלת רק בסטודנטים מן המניין שאינם מקבלים סיוע ממשרד החינוך או מקרנות ההשתלמות ולומדים בתוכניות המרכזיות של המכללה (ימי שלישי ורביעי). המכללה אינה מתחייבת להעניק מלגה לכל פונה. המלגה תוענק במחצית השנייה של שנת הלימודים.

ניתן לקבל טפסים אצל תמר כהן ביחידת שכר לימוד.tamarc@herzog.ac.il

 

אנשי סגל

קמפוס היכל שלמה - ירושלים

כתובת: המלך ג'ורג' 58 ירושלים 9426223
טלפון: 02-5320900
פקס: 02-9965354